Stretching ogólnie rzecz biorąc jest to rozciąganie w postaci najczęściej statycznej, co wiąże się z przybraniem charakterystycznej pozycji w ten sam sposób przez nieco dłuższy czas. Przytrzymujemy na przykład wyciągniętą w górę kończynę górną, bądź dolną, albo wyciągamy brzuch podciągając go do kolan i w tej pozie wytrzymując kilkanaście czy kilkadziesiąt sekund- to już uzależnione jest indywidualnie od naszej kondycji, wytrzymałości, wydolności oraz aktywności fizycznej organizmu. Biorąc to, co wyżej napisaliśmy pod uwagę, można mówić o stretchingu statycznym.
Rozciąganie w tej postaci można uznać za formę rozciągania klasycznego. Jednym z charakterystycznych przykładów takich ćwiczeń okazuje się tak zwany gołąb, czy tez pozycja standardowego skłonu. Do tego nie zapominajmy również, że intensywne i regularne rozciąganie w wyżej wspomnianej formie, już samo w sobie jest sensowną formą ćwiczeń fizycznych i wcale nie musi być jakimś wstępem do realizacji kolejnych dyscyplin sportowych czy bardziej wyczerpujących zestawów treningowych i ćwiczeń.

Rozciągając się, wydłużamy włókna mięśniowe, więc też spalamy kalorie oraz pracujemy na to, żeby dobrze i widocznie uwypuklała się nasza tkanka mięśniowa. Ciało staje się bardziej szczupłe i atrakcyjne. Rozciąganie statyczne jest bardzo istotne z tego względu, że pozwala także na poprawę wytrzymałości włókien mięśniowych, więc nasze nogi, czy ręce są o wiele bardziej mocne. Co więcej, zapewnia taki trening także stabilizacje mięśni, jednocześnie niwelując ich destabilizację. Kontuzje są rzadsze, a efekty naszej treningowej pracy okazują się dużo bardziej i lepiej uwypuklone, co motywuje do dalszych ćwiczeń.
Autor artykułu: