Jak powstała lekkoatletyka?

Lekkoatletyka, czy jak kto woli – lekka atletyka- bo i takim terminem możemy posługiwać się formalnie względem opisywanej dyscypliny sportowej, uchodzi za jedną z prastarych form aktywności fizycznej. Przede wszystkim wiąże się to z faktem, że celem nadrzędnym lekkoatletyki jest wprowadzenie ludzkiego ciała w ruch, a tenże ruch ma być w pełni naturalny. Nie wspomagamy się niczym, działamy poprzez taką a nie inną wytrzymałość, kondycję oraz wydolność naszego organizmu. Dlatego też nawet prastare plemiona ludzi pierwotnych bez problemu mogły realizować coś, co dziś określa się mianem dyscyplin lekkoatletycznych.
Lekkoatletyka bazuje natomiast na kilku charakterystycznych kategoriach sportów, a mianowicie zalicza się do niej rzuty, biegi, skoki ale też to wszystko było czymś zupełnie normalnym w codziennych zachowania prastarych pokoleń.

Pomyślmy, przecież ludzie pierwotni musieli gonić za zwierzyną, więc tak jakby w pewnym sensie uprawiali biegi. Co dzień przechadzali się, zatem i dyscyplina w postaci współczesnego marszu nie była dla nich czymś obcym. Do tego rzut oszczepem w trakcie polowania na zwierzęta, a więc coś co jest i po dziś dzień ale traktuje się to wyłącznie jako dyscyplinę a w zasadzie podkategorię lekkoatletyki. Musimy wspomnieć również o tym, że sporty wyżej wspomniane, które dzisiaj stanowią coś wyczynowego, dawniej były naturalnym zupełnie typem aktywności powszednich. Były to w pewnym sensie umiejętności niezbędne do tego, aby przetrwać – sporty walki oraz dyscypliny rywalizacji.
Autor artykułu: