Lekkoatletyka stanowi jedną ze zdecydowanie najstarszych o ile w ogóle nie najstarszą dyscyplinę sportową. Wynika to w głównej mierze z tego względu, że owa aktywność fizyczna opiera się na wykonywaniu zupełnie naturalnych ruchów, które nie są niczym wymuszane, ułatwiane, przyspieszane. Chodzi o zwykłą pracę ludzkich mięśni. Nie ma tu żadnego wyposażenia sportowego, jakie mogłoby stanowić punkt przyspieszania, czy też akcesoria ułatwiające wybicie się, zwiększenie tempa biegu czy skoków itd. Co kryje się konkretnie pod terminem lekkoatletyki? Sprawdź poniżej.
Na lekkoatletykę można mówić, iż jest to pierwszy sport w historii ludzkości. Od zawsze przecież istota ludzka potrafiła skakać o własnych siłach czy zwiększać tempo czy to maszerowania, czy też biegania. Chodzi tu o naturalnie wykonywany ruch i dynamiczność, jaka wynika z naszej kondycji czy też wyćwiczonej formy oraz wydolności organizmu.
Najważniejsze subdyscypliny sportu zwanego lekkoatletyką to przede wszystkim chód, wszelkiego typu rzuty, ale też skoki oraz biegi i wyskoki. Takie czynności związane z aktywnością fizyczną były natomiast charakterystyczne nawet w cywilizacji pradawnych ludzi. Nie trenowano ich, nie ćwiczono, po prostu stanowiły coś zupełnie naturalnego, w pełni kontrolowanego przez człowieka. Nawet ludzie pierwotni potrafili biegać przed i za zwierzyną, rzucać oszczepem, czy skakać przez kamienie. To co dziś nazywa się formą lekkoatletycznych zajęć, niegdyś stanowiło po prostu codzienność. Lekkoatletyczne dyscypliny sportowe dawniej przydawały się zwłaszcza jako sporty walki o przetrwanie oraz umiejętności pomocne w rywalizacji.
Autor artykułu: